Kolejny wpis i kolejna lekcja słodzenia. Tym razem w wyszukanej i bardziej wytrawnej wersji. Jak powszechnie wiadomo gotowanie na parze to jedna z najzdrowszych metod przygotowywania posiłków. Czemu o tym wspominam???, bo dzisiejszy wpis chodź zalicza się do wypieków to będzie właśnie przyrządzany tą metodą. Poniekąd zabierzemy się w podróż do odległych Indii, gdzie ów danie ma swoje korzenie. Mowa o placku, którego głównymi składnikami są mąka z ciecierzycy i jogurt. Sam placek jest doprawiony iście hinduskimi i typowymi dla azjatyckich rejonów przyprawami- Kurkumą, imbirem i świeżą papryczką chili. Jakby było tego mało to zdradzę wam że Dhokla, bo tak nazywa się ten specjał ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę jest zawsze skrapiana jest z nietypowym syropem. Syrop oczywiście składa się z wody i cukru, ale to nie wszystko. Dodaje się do niego wcześniej podprażone na nie wielkiej ilości oleju: sezam oraz gorczycę. Przyznam, wam szczerze że ten syrop robi kolosalną różnicę w smaku. Sama dhokla jest swoistego rodzaju wypiekiem, i pomimo iż jest przygotowywana na parze to wygląda i smakuje jak wytrawna wersja biszkoptu, tyle że bez jajek. Puszyste,miękkie ciasto z charakternym i orientalnym wnętrzem będzie doskonałą alternatywą dla klasycznych i kalorycznych przystawek. Dodatek słodkiego syropu balansuje smaki i nadaje daniu niepowtarzalnych walorów smakowych. Jak widzicie cukier nie musi być taki straszny jak go malują, bo do całego przepisu użyjecie zaledwie dwóch łyżek, a przecież nie zjedzie całego placka na raz, gdyż jest bardzo sycący. Przepis dla 5 osób. Zatem do dzieła i nie zapomnijcie zajrzeć na stronę www.uczymyjakslodzic.pl gdzie zapewne dowiecie się więcej na temat cukru i jego roli w naszym życiu.
Składniki:
Na ciasto:
250 g jogurtu sojowego ( w wersji niewegańskiej użyjcie zwykłego naturalnego)
200 g mąki z ciecierzycy
2 łyżeczki oleju rzepakowego
2 łyżeczki Polski cukier kryształ
2 papryczki chili
4 łyżki wody
3 cm kawałek świeżego imbiru
5 łyżek soku z limonki
1 płaska łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
szczypta czarnego pieprzu
Na syrop:
2 łyżeczki Polski cukier kryształ
2 łyżeczki oleju
3/4 szklanki wody
2 łyżeczki nasion gorczycy
3 łyżeczki nasion sezamu
Ponadto:
2-3 łyżki posiekanej natki kolendry ew. pietruszki
szczypta nasion czarnuszki
Wykonanie :
1. Mąkę przesiewamy do miski i łączymy starannie z jogurtem tak by powstała dość gęsta masa.Odstawiamy.
2. Z papryczek chili usuwamy nasiona (choć ja tego nie robię) i obieramy łyżeczką imbir. W wysokim naczyniu umieszczamy papryczki chili,imbir, wodę, sok z limonek, sól oraz olej. Przy pomocy blendera miksujemy wszystko na gładką emulsję.
3. Powstałą emulsję dodajemy bezpośrednio do ciasta, wsypujemy kurkumę, cukier oraz solimy do smaku. Przesiewamy sodę oczyszczoną i energicznie mieszamy całość. Uwaga !!! po dodaniu sody ciasto momentalnie zacznie się jakby rozwarstwiać i lekko rosnąć, ponieważ soda będzie reagować z kwasowym środowiskiem emulsji. Odstawiamy ciasto na 5 minut.
4. Po wskazanym czasie ciasto dzielimy do wysmarowanych tłuszczem foremek ceramicznych u mnie 20 cm x 20 cm. U mnie cista wystarcza na 2 takie foremki. Foremki umieszczamy w parowarze lub w garnku z wkładką do gotowania na parze. Parujemy przez 20-25 minut.
5. Przygotowujemy syrop. 2 łyżeczki oleju rozgrzewamy na patelni. Gdy olej będzie odpowiednio gorący wsypujemy gorczycę i smażymy przez 20 sekund. Od razu wsypujemy sezam i przez chwilę smażymy wszystko razem ok 1 minuty. Dodajemy cukier oraz zalewamy wodą. Syrop gotujemy przez 2-3 minuty na małym ogniu.
6. Gotowy placek lekko studzimy i wyjmujemy z foremek kroimy na zgrabne kwadraty. Polewamy przygotowanym syropem i posypujemy obficie siekaną kolendrą oraz nasionami czarnuszki.
Gotowe. Zdrowe danie na słodko i wytrawnie.
To niesamowite ile mozna z ciecierzycy zrobic. Dopisuje w takim razie kolejny przepis do swojej listy. Karolina Jusinska
OdpowiedzUsuńO kurcze ale apetycznie wygląda. Kiedyś misłam szał na punkcie Indii.Filmy Bollywood bardzo mnie fascynowaly. Przepis wygląda genialnie i nieskomplikowanie.Udostępniam od razu 😉
OdpowiedzUsuńBosko wygląda, uwielbiam ciecierzycę :)
OdpowiedzUsuńPychota, kiedyś robiłam smażone placki z mąki z ciecierzycy, ale ten przepis zapowiada się nieziemsko!
OdpowiedzUsuńJest warty wypróbowania bo to całkiem inne doznanie :)
UsuńChyba bym nie wpadla na taki przepis. Mam w domu fana ciecierzycy wiec trzeba bedzie koniecznie wyprobowac.
OdpowiedzUsuńIndyjska kuchnia jest jedną z najbardziej inspirujących, pachnących kuchni. Twoja propozycja bardzo interesująca, przepis oryginalny, ciecierzyca cały czas mnie zaskakuje.
OdpowiedzUsuń