wtorek, 9 maja 2017

Malinowy Ryż na mleku ( z orzechami macadamia)

Kolacja... niektórzy z niej rezygnują z dbałości o smukłą linię, ale czy słusznie?... Z myślą o posiłku na ciepło przyrządziłam , coś co chodziło za mną już od kilku tygodni... W zamrażalniku mam jeszcze ubiegłoroczne zapasy malin i znalazłam świetny sposób na ich wykorzystanie. Chodzi o ryż na mleku. Zapewne większości z was pewnie będzie kojarzyć się z dzieciństwem. U mnie częściej była to kasza manna, niż sam ryż... ale cóż każdy dorosły ma w sobie głęboko ukryte dziecko, więc od czasu do czasu na chwilę dziecinnieję i w ramach dzisiejszej kolacji ugotowałam to różowe cudo. Ogólnie kocham maliny więc świetnie wkomponowały się w całość. Dodatek orzechów makadamia wzbogaca całość
Więc kto się skusi...? 


Składniki : 

50 g ryżu mlecznego lub jaśminowego 
50 ml wody 
350 ml mleka 3,2 %
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią 
10 sztuk mrożonych malin 
kilka sztuk orzechów macadamia 
25 g jogurtu naturalnego

Wykonanie : 
1. W rondu zagotować wodę, oraz mleko, wsypać ryż i gotować na małym ogniu 15-20 minut mieszając. Dodać cukier waniliowy, oraz wrzucić maliny. Mieszać by ryż się nie przypalił. 
2. Zdjąć z ognia i lekko przestudzić. Wymieszać całość z jogurtem, Wyłożyć do naczyń. Udekorować całymi malinami i orzechami makadamia. 

Gotowe.

1 komentarz: